Forum Apokalipsy
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kompas

Go down

Kompas            Empty Kompas

Post by Maki-chan Wed Mar 22, 2017 10:14 pm

Znalazłem fajną aplikację do zabawy
http://filteries.com/politics

Oto co mi wyszło:

https://i.imgur.com/qvV1ClU.jpg

Kilka objaśnień, bo bez tego w sumie niewiele z tego wynika:

Sovereignty: Imperial
Kiedy tylko zobaczyłem tę opcję to musiałem ją zaznaczyć. Instynkty z Europki wzywają. Ale tak na poważnie, jak zobaczycie za chwilę, w moim kraju będzie dużo wolności, a więc nie powinno robić różnicy jakim kolorkiem na mapce dany teren jest zaznaczony. Swoje zasady uważam za dobre, więc będzie to wręcz korzystne, jeśli będą one promieniować na więcej niż jedną nację. Konfederacja też wydawała się sensowną opcją, ale chciałem uniknąć sytuacji, w której Autonomiczny Okrąg Dziury W Dupie będzie miał prawne możliwości, by ograniczyć wolność moim ludziom, stąd państwo jednolite. Dodatkowo dochodzi fakt, że wielkie imperium ma lepszą pozycję dyplomatyczną, więc łatwiej wymuszać pokój i korzystne umowy handlowe (tj. zniesienie ceł)

Class: Corporate
Skłoniłem się ku tej opcji idąc tokiem rozumowania, że skoro businessmani dobrze zarządzają firmami, to z państwem też powinni sobie poradzić, ale jak tak teraz o tym myślę, to może Militarność byłaby lepszym wyborem, bo wojsko i policja to jednak najważniejsze (a w moim przypadku niemal jedyne) kwestie, którymi zajmuje się rząd.

Constitutional
Prawo > Demokratyczna wola większości

Government: Multi-party Republic
Monarchia ostatnio staje się coraz modniejsza, ale dalej pozostaje problem co zrobić w przypadku, w którym trafiłby się nam król debil. Dlatego poszedłem w stronę republiki. Ważne jest tutaj odróżnienie, bo pomimo tego, że prawie wszystkie kraje mają w nazwie "Republika", to jest w nich mniej więcej tyle z tego systemu, co demokracji w Korei Północnej lub dawnym NRD. W republice prawo jest ważniejsze od tego, co wymyślą sobie ludzie, do czego piłem w poprzednim punkcie. Nie może być tak, że ludzie nieporadni legalizują kradzież i wykorzystują aparat państwa, by okradać ludzi produktywnych. Muszą być zagwarantowane jakieś standardy moralne, a prawo ma wiązać ręce władzy.

A wielopartyjność bo w sumie po co się ograniczać?

Immigration
Bez limitu, dla wszystkich grup i na pełnych prawach. Dosyć nietypowy pogląd biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, ale pełne prawa oznaczają również tyle, że imigranci będą sądzeni tak, jak reszta obywateli, więc jak tylko zaczną rozrabiać, to wyśle się ich do więzienia albo na stryczek. Z tym więzieniem też mam ciekawy pomysł, ale to może na inną pogadankę. W każdym razie nie będzie jak na zachodzie, nie będą budowane getta, do których potem policja nie może nawet podejść. I przede wszystkim nie będzie ani grosza zasiłków. Imigranci będą musieli pracować na swoje utrzymanie. Odstraszy to całe podludziowe islamskie szambo, a przyciągnie ludzi wartościowych, na których Ameryka swego czasu zbudowała taką potęgę, że nawet przez 100 lat lewactwa, które nastało potem nie udało się tego do końca przepić.

Euthanasia: Legal on Request
Chcącemu nie dzieje się krzywda. Próba zabronienia tego, to jak próba zabronienia samobójstw. Warunek jest taki, że ten "request" musi pochodzić od samego "zainteresowanego", a nie np. od rodziny.

Foreign Policy: Peaceful
Utrzymywanie wojska tylko po to, żeby straszyć innych jest bardzo kosztowne, dlatego dobrze by było z czasem odejść od tego. No i w ogóle zawsze lepiej jest handlować z odległymi krainami, niż strzelać do nich.

Religion: Secular
Niech każdy wierzy w co chce. To nie jest sprawa państwa.

LGBT Rights: Adoption
Lepsze to, niż dom dziecka. Może to trochę stereotypowe, ale dwóch gejów kojarzy mi się z bardziej kochającą rodziną, niż typowy janusz bijący żonę, bo zupa była za słona.

Women Rights: Equal Rights
Poza śmieszkami, kobiety są tak samo ludźmi jak mężczyźni, więc muszą mieć takie same prawa. Aczkolwiek nie powiedziałbym tego o komunistach chociażby.
https://www.youtube.com/watch?v=s-vkLURD9Ec

Abortion: Allowed For: Mother in Danger
Na gwałt jest pigułka po, a "wadliwy płód" powinno się donosić do końca, bo dziecko z downem może być szczęśliwe. No chyba, że mówimy o wadach, które na 100% spowodują jego śmierć, to wtedy rzeczywiście nie ma sensu. Powodów "społeczno-ekonomicznych" nawet nie chcę mi się komentować.

Kurde, to jest filozofia, a nie polityka, ale trudno, jedziemy dalej.

Free Speech: Restricted for Defamation
Memy z Hitlerem są śmieszne, ale fałszywe reklamy powinny być zakazane, tak samo jak mówienie o tym, że podatek progresywny jest sprawiedliwy, albo że płaca minimalna poprawia byt obywateli.

Prostitution: Legal
W sumie jedyny argument przeciwko jest taki, że miasto wyglądałoby brzydko z reklamami burdeli wszędzie, ale sugerowanie że nie jest tak już teraz. Weźmy chociaż aleję Jana Pawła. (W ogóle ta zbieżność xDDD kisnę z tego do tej pory)

Gambling: Legal
Tutaj już zupełnie nie widzę jakichkolwiek przeciwwskazań.

Death Penalty
Za zdradę stanu, gwałty, morderstwa oraz zbrodnie wojenne. Dorzuciłbym jeszcze do parę innych rzeczy, ale na pewno nie rzeczy tak absurdalne jak orientacja, czy religia.

Gun Control: Background check
Wahałem się przy tym punkcie, czy nie zezwolić na to całkowicie, ale w tej konfiguracji "czyści" ludzie i tak będą mieli pełny dostęp, a to jest najważniejsze.

Drug Control
Wszystko legalne. Chcącemu nie dzieje się krzywda. W ogóle dyskusja o tym, czy marihuana jest szkodliwa całkowicie omija sedno sprawy, bo zjedzenie tłuczonego szkła jest jednak dużo bardziej szkodliwe, a jakoś nikt tego nie zabrania. Ludzie są dorośli, więc mogą decydować za siebie.

Education, Higher Education, Healthcare, Agriculture, Natural Resources
Państwo wielokrotnie udowodniło, że nie umie zarządzać absolutnie niczym, więc niech zarządza tylko tym, czym koniecznie musi zarządzać, czyli wojskiem, policją i zbieraniem podatków na utrzymanie tych dwóch pierwszych.

Science: 0% Funding
Szanuję naukę, ale istnieje mnóstwo korporacji, które wyłożą kasę na badania, więc podatnicy już nie muszą. No i tym sposobem będziemy badać tylko te rzeczy, które przyniosą korzyść ludzkości, a nie jakieś delfinki czy gender studies.

Military: 90% Funding
Nigdzie nie ma suwaka na administrację, więc wliczam to tutaj, a więc 90% na policję, wojsko i jakiś mikro-rząd, a 10% jako nadwyżka oraz spłata długów zaciągniętych przez poprzedni system.

Monetary Policy
Bez banku centralnego, a nawet bez ujednoliconej waluty. Niech każdy będzie miał prawo do emisji własnego pieniądza, a rynek zweryfikuje, który będzie najlepszy. (Parytet złota, czy nie? Rezerwa cząstkowa? Jeśli tak, to w jakim stopniu?) Zapewne każdy bank przyjmie trochę inną strategię, ale przetrwają tylko te, które będą działały. Nie ma sensu narzucać tego od góry, bo nie ma jak sprawdzić który system jest najlepszy nie ingerując w rynek.

Environment
Bez regulacji. Nawet nie wiemy, czy globalne ocieplenie istnieje, a nawet jeśli istnieje, to Chiny i Indie już i tak jebią sakramencko, więc nasze restrykcje niewiele tu zmienią.

I jeszcze kolejny przykład. Jak firma ma prywatne jezioro, to niech sobie tam wlewa co jej się podoba, ale na sytuacje w których wlewa to do rzeki przy swoim kawałku, po czym spłynie to do mojego kawałka powinien być paragraf.

Taxes
Ach, temat rzeka. Dałem symboliczne 3% na dochodowym, ale trochę jestem zawiedziony, bo aplikacja nie pozwala na wprowadzenie jedynego sprawiedliwego podatku - pogłównego.

Social Security
0% oczywiście. Mądrzy ludzie sami się ubezpieczą, a głupich jakoś mi nie szkoda.

Pensions
J.w.

Minimum Wage
Omówiłem to chyba gdzieś wyżej. Oczywiście brak.

No i wreszcie

Trade
Zero ceł, taryf, podatków i limitów. Nowoczesne społeczeństwo opiera się na specjalizacji, a specjalizacja opiera się na handlu, więc pod żadnym pozorem nie można go zarzynać w ten sposób.


PODSUMOWANIE:
Wykres za mało radykalnie. Chciałem mieć 100% na privatisation i economical deregulation. Nie wiem co trzeba by było zaznaczyć.

STATE: Imperial Corporate Multi-Party Republic
Matko bosko, cóż za abominacja. Jak to w ogóle brzmi? Chyba taki twór nie miałby miejsca w prawdziwym świecie.

SOCIETY: Secular Progressive Cosmopolitanism Brzmi lewacko w chuj, ale trudno, skoro tak być musi.

SYSTEM: Laissez-Faire Capitalism Nie znałem wcześniej tego terminu, ale przeczytałem sobie artykuł na wiki, i tak, zgadzam się całym sercem.
Maki-chan
Maki-chan
ミュズのメンバー

Liczba postów : 169
Join date : 2015-07-20
Age : 29
Skąd : Otonokizaka Academy

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum